حمله انتحاری در کابل 'خنثی' شد

بر اساس گزارشهای رسيده از افغانستان، يک حمله تروريستی به مقامات ارشد افغان خنثی شده است.

دين محمد جرات، از مقامات امنيتی وزارت کشور افغانستان، گفته است که چند نفر در تلاش بودند تا از طريق ترور و يا انفجار در يکی از مراکز شهر کابل دست به رعب و وحشت در شهر بزنند.

به گفته آقای جرات صبح روز دوشنبه (29 ژوييه) نيروهای امنيتی به يک خودرو "کرولای ژاپنی" مشکوک می شوند که پس از توقف و بازرسی اين وسيله نقليه ماموران در آن مقاديری مواد منفجره کشف می کنند.

به گفته اين مقام افغان از 3 سرنشين اين خودرو 2 نفر دستگير شده اند.

او افزود که اين افراد قصد داشتند با کوبيدن اتومبيل خود به اتومبيل حامد کرزی، رئيس دولت موقت، يونس قانونی، وزير آموزش و پرورش و ژنرال محمد فهيم، وزير دفاع، آنها را ترور کنند.

تلويزيون دولتی افغانستان در کابل تنها در غروب روز دوشنبه در اين باره خبری پخش کرد.

همچنين آقای جرات گفت دو فرد دستگير شده افغان به نظر می رسند اما قادر به صحبت کردن به زبانهای رسمی کشور نيستند.

بر اساس این گزارش حاکی است در کابل در حال حاضر نيروهای امنيتی افغان در سطح شهر به رفت و آمد مشغولند و به بازرسی اتومبيلهای و رفت و آمدهای مشکوک می پردازند.

چند هفته پيش حاجی عبد القدير، معاون دولت انتقالی و وزير فوايد عامه اين کشور، توسط افراد ناشناسی ترور شد. چند ماه قبل از آن نيز عبد الرحمن، وزير هوانوردی کشوری افغانستان، نيز توسط عده ای به طرز مشکوکی به قتل رسيد.

حوادثی از اين دست باعث شده تا حامد کرزی، رئيس دولت انتقالی افغانستان، از نيروهای آمريکايی بخواهد تا محافظت از جان او را بر عهده گيرند.

در حالی که افغانستان برای حرکت به سوی ثبات و بازسازی نياز به امنيت دارد، حوادثی از اين قبيل ممکن است مشکلاتی را برای دولت موقت افغانستان به وجود آورد.


/ 0 نظر / 20 بازدید