بستن سايتهای اينترنتی در عربستان

دولت عربستان دو هزار سايت اينترنتی را مسدود کرد

020804_arabia300.jpg

دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد آمريکا، پس از انجام تحقيقاتی دريافته است که دولت عربستان سعودی دو هزار سايت اينترنتی را از جمله سايت گروه موسيقی "رولينگ استون" را مسدود کرده است.

بيشتر سايت های مسدود شده دارای تصاوير يا تصاوير جنسی يا مذهبی است. اما همچنين سايت های مربوط به زنان، بهداشت، مواد مخدر و فرهنگ پاپ نيز از تيغ سانسور در امان نمانده اند.

"بن ادلمن" يکی از محققانی که اين گزارش را تهيه کرده است، گفت: "ما پی برديم که شمار زيادی سايت هايی که حتی دارای محتويات سياسی و پورنوگرافی (تصاوير خلاف عفت عمومی) نيستند نيز مسدود شده اند."

وی افزود: "از جمله سايت هايی درباره تاريخ زنان يا درباره لباس های زير و شنا مسدود شده اند. پس اگر کسی بخواهد لباس شنا بخرد، به نظر می رسد در عربستان با اين مساله به عنوان پورنوگرافی برخورد می شود."


دلمن: 64 هزار وب سايت بررسی شده است
"جاناتان زيترين" و "بنجامين ادلمن" از دانشگاه هاروارد، مجموعا 64 هزار سايت را با همکاری کامل دولت عربستان بررسی کردند.

دولت عربستان سعودی سانسور اينترنت را به طور علنی انجام می دهد و اگر کاربری بخواهد به يکی از صفحات مسدود شده برود، به وی اطلاع داده می شود که اين سايت مسدود شده است.

درحالی که در کشورهايی مثل چين درصورتی که کاربر بخواهد از يک سايت مسدود شده ديدن کند، تنها يک پيام خطا روی صفحه نمايش ظاهر می شود که نشان نمی دهد اشکال فنی است يا ناشی از انسداد سايت.

دولت عربستان، اينترنت را از طريق رشته ای از "سرور"ها (Proxy servers) که توسط "واحد خدمات اينترنتی" (آی اس يو) نگهداری می شود، کنترل می کند.

سايت "آی اس يو" می گويد: "خدمات اينترنتی ما از آنجا که ارزش های اسلامی را حفظ می کند، منحصر به فرد است. اين سايت اينترنت را از موادی که با اعتقادات ما در تضاد است يا ممکن است در فرهنگ ما نفوذ کند، پاکسازی می کند."

محققان دريافتند که بسياری از سايت های مسدود شده دارای محتويات جنسی بودند.

اما حتی سايت های مربوط به مذهب، فکاهی و موسيقی از جمله سايت "وارنر برادرز" نيز مسدود شده است.

همچنين سايت های مربوط به حقوق زنان نيز مسدود شده است که البته در کشوری که به زنان حتی اجازه رانندگی داده نمی شود غيرمنتظره نيست.

هر کس تلاش کند به شيوه های مختلف از اين سايت ها ديدن کند به مشکل برخورد خواهد کرد. محققان هاروارد دريافتند که دولت عربستان سرورهايی را که به کاربران اجازه می دهند چنين کنند، توقيف می کند.

عربستان سعودی يک از ده ها کشور جهان است که محتويات اينترنت را کنترل می کنند.

اما تعداد کمی از کشورها از جمله ويتنام، چين و امارات متحد عربی سعی می کنند کل اينترنت را تحت کنترل درآورند.

/ 1 نظر / 20 بازدید